Niedziela, Grudzień 31, 2017, 12:29

Czego potrzebuje kot?

 

Kiedy decydujemy się na posiadanie kota, bierzemy na siebie bardzo dużą odpowiedzialność – od tego momentu zwierzak znajduje się pod naszą opieką i to do nas powinno należeć zapewnienie mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania rzeczy i bodźców. Chcemy, żeby nasz pupil był dobrze odżywiony, pełen energii, a przede wszystkim – szczęśliwy. Jak to osiągnąć? Czego nasz kot potrzebuje do szczęścia?
Jednym z czynników, które są naszemu kotu niezbędne, jest przestrzeń. Nie musimy od razu mieszkać w kilkupiętrowej willi i wydzielać zwierzakowi osobnych pomieszczeń wyścielonych czerwonym dywanem – przede wszystkim liczy się jakość, nie ilość. Kot powinien mieć dostęp do różnych miejsc i mieć możliwość poruszania się między nimi. Ważne jest, by były to miejsca znajdujące się na pewnej wysokości – koty uwielbiają obserwować świat z góry, dlatego dobrze jest zapewnić im dostęp do specjalnych drapaków, półek czy mebli, które znajdują się nad podłogą.
Bardzo ważne jest, by zapewnić im odpowiednią ilość wody i jedzenia. Do wody oczywiście kot powinien mieć nieograniczony dostęp – należy często wymieniać ją na świeżą lub zainwestować w specjalne poidełko wyposażone w filtr, który na bieżąco oczyszcza wodę. Karma powinna być odpowiednio zbilansowana, dostosowana to wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Najlepszy wpływ na zdrowie mruczków mają oczywiście profesjonalne karmy ze sklepów zoologicznych, w skład których wchodzi duża ilość dobrej jakości mięsa, a nie, jak w wypadku karm z supermarketu – przede wszystkim zboża.
Oczywiście niezbędna dla kota jest kuweta – powinna być regularnie sprzątana i myta, tak żeby uniknąć nieprzyjemnych zapachów, które są w stanie realnie zniechęcić naszych małych przyjaciół do korzystania z niej. Jeżeli w domu mamy więcej niż jednego kota, należy pamiętać o tym, by każdy z nich miał swoją własną kuwetę oraz by zapewnić do każdej z nich swobodny dostęp – z tego powodu powinny być umieszczone w miejscach, do których koty mogą swobodnie wejść i wyjść. Zaleca się, by w wypadku domów wielopiętrowych umieścić jedną kuwetę na każdym z pięter. Ważny jest także wybór kuwety, a przede wszystkim jej rozmiar – powinien wynosić co najmniej 1,5 długości samego kota, by zapewnić mu komfort korzystania z niej. Jeżeli chodzi o żwirek, którego używamy – najczęściej jest to zależne od preferencji konkretnego kota, choć większość z nich woli żwirki naturalne i drobnoziarniste.
Podejmując się opieki nad kotem, musimy mieć na względzie prowadzony przez niego styl życia i pod tym kątem dopasować nasze mieszkanie. Przeciętny kot spędza 2/3 doby, śpiąc, dlatego ważne jest, by miał do dyspozycji wiele komfortowych miejsc (najlepiej, by były one, przynajmniej częściowo, ponad poziomem podłogi). Podobnie jest z miejscami, w których kot może się ukryć. Takie zachowanie pomaga mu rozładować stres, dlatego należy zadbać, by miał do różnych kryjówek dostęp. Mogą być to na przykład pudełka czy kartony lub otwarte szafki, do których kot w razie potrzeby może się schować. Funkcję miejsca do snu oraz kryjówki to nierzadko spełniają te same miejsca.
Właściciele kotów często narzekają na podrapane meble, pozaciągane firanki i zniszczone ubrania, zapominając, że drapanie jest całkowicie naturalną potrzebą każdego zwierzaka tego gatunku. Pomaga mu to w utrzymaniu zdrowia swoich mieści poprzez ich rozciąganie, a także w dbaniu o pazury. Jeżeli jednak nie chcemy z tego powodu regularnie wymieniać tapicerki na kanapie, możemy zadbać o to, by kot miał do swojej dyspozycji przedmioty, które może drapać do woli – na przykład drapaki, ale też wyplatane wycieraczki czy kartony. Dobrze jest, by część z nich znajdowała się w pobliżu miejsc, do których dochodzi wiele nowych zapachów (takich jak drzwi wejściowe) – dzięki temu kot będzie miał możliwość oznaczenia tego terenu jako własnego poprzez zapach. Jeżeli kot wyjątkowo upodobał sobie nasze meble, można okleić je specjalnym materiałem, który będzie zapobiegał ich zniszczeniu.
Pamiętajmy również, że nasz kot, wbrew obiegowym opiniom, naprawdę nas lubi i czuje potrzebę kontaktu z człowiekiem. Dlatego poświęcajmy mu czas, bawmy się z nim lub przytulajmy – wybór formy kontaktu zależy od indywidualnych preferencji konkretnego zwierzaka. Pamiętajmy o zabawie, która dodatkowo zapewni kotu dawkę aktywności i rozrywki. Wiele kotów lubi zabawki, które udają ofiarę, na którą mogą w realistyczny sposób zapolować, na przykład wędki z piórkami lub piłeczki. Warto mieć kilka zabawek i je wymieniać, ponieważ takie potencjalne ofiary szybko się naszym zwierzakom nudzą. Koty są bardzo ciekawe świata, dlatego warto zapewnić im coś, co będą mogły odkrywać – dlatego nie wyrzucajmy od razu kartonów czy papierowych toreb, a pozwólmy najpierw, by nasz kot spokojnie je zwiedził. Dla kotów, które są znudzone życiem w zamkniętych pomieszczeniach, można skonstruować coś w rodzaju wybiegu na świeżym powietrzu lub spróbować wyprowadzenia ich na smyczy na spacer. Starajmy się zapewnić im dużą ilość bodźców, które je zainteresują – możemy w tym celu wypuszczać je na zabezpieczony balkon albo… zastosować kocimiętkę.
Koty, ze względu na swoją naturę, potrzebują dużej uwagi oraz świadomości ze strony właściciela. Mimo że posiadanie kota łączy się w dużym stopniu z obowiązkami i wymaganiami, możemy być pewni, że dobrze zaopiekowany kot odwdzięczy nam się swoją przyjaźnią i radosnym usposobieniem.
Opracowano na podstawie: I. Rochlitz, Czego potrzebuje kot?


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
(c)2019, All Rights Reserved